Ładowanie

Jak zostać aktorem? Ile zarabia aktor?

jak zostać aktorem

Jak zostać aktorem? Ile zarabia aktor?

Wrodzony talent aktorski to tylko niewielka część sukcesu w branży teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Co zrobić, żeby zostać wziętym aktorem i ile w ten sposób można zarobić? Czy włożony wysiłek się zwróci? Poszukajmy odpowiedzi!

Jak zostać aktorem?

Droga do profesjonalnego aktorstwa wiedzie przez studia aktorskie i obronę dyplomu. W Polsce państwowych akademii teatralnych mamy cztery – w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Ale w największych miejscowościach świetnie funkcjonują także prywatne szkoły. 

Choć na scenie występują także naturszczycy, a dyplom ukończenia akademii teatralnej nie zawsze jest wymagany, to jednak jest on niepodważalnym świadectwem posiadanych umiejętności. Nauka w szkole aktorskiej bazuje bowiem nie tylko na grze aktorskiej i ruchu scenicznym, ale też na analizie tekstu i improwizacji. Pozwala to studentom lepiej zrozumieć odgrywaną rolę oraz właściwie wykreować swoją postać. 

Poza tym, w trakcie trwania studiów uczniowie poznają ludzi związanych z filmem, teatrem i reklamami, dzięki czemu łatwiej jest im zacząć karierę w przyszłości. Pamiętać jednak należy, że samo dostanie się do szkoły aktorskiej czy to prywatnej, czy państwowej nie jest wcale takie oczywiste. Kandydaci muszą pozytywnie przejść egzamin wstępny, w którym poprzeczka ustawiona jest dosyć wysoko. 

Ile zarabia aktor?

Widełki w zawodzie aktora są bardzo szerokie i zależą nie tylko od warsztatu i doświadczenia danej osoby, ale też od jej popularności, a na to większość aktorów nie ma za dużego wpływu. 

Najtrudniej w branży z pewnością mają początkujący aktorzy teatralni, którzy zarobić mogą zaledwie najniższą krajową pensję. Tymczasem artyści z większym stażem mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie średniej krajowej. 

A co z popularnymi aktorami filmowymi? Według pewnych ustaleń jeden dzień na planie Olafa Lubaszenki przynosi mu ok. 5000 złotych zyski, ale już Małgorzata Kożuchowska może liczyć nawet na 7000 złotych za jeden dzień zdjęć. 

Ponieważ jednak produkcje mają różną długość, najbardziej opłacalne w tej branży jest związanie się z produkcją serialową. A co z reklamami? One również mogą przynieść znaczne zyski, zwłaszcza tym najbardziej rozpoznawalnym. Dla przykładu Marek Kondrat za reklamę jednego z banków otrzymuje 1 000 000 złotych rocznie, a Marta Żmuda-Trzebiatowska reklamująca kosmetyki do włosów zarobiła w ciągu dwóch lat 750 tysięcy złotych. 

Wynagrodzenie w tym zawodzie może być więc bardzo skromne lub sięgać sum wręcz niebotycznych. Sprawdźmy, jak to wygląda w konkretnych kategoriach. 

Zobacz również: Wolny zawód | Wszystko o zasiłku pielęgnacyjnym | Skuteczny list motywacyjny

Zróżnicowanie wynagrodzeń z uwagi na lokalizację, płeć, rodzaj zajęć

Zaczynając od aktora teatralnego, na jego pensję wpływ ma między innymi lokalizacja teatru. Dużo więcej zarabiają artyści występujący we Wrocławiu niż w Rybniku czy innym mniejszym mieście. Poza tym na wysokość honorarium ma również wpływ liczba spektakli, renoma samego teatru oraz rozpoznawalność aktora

Niestety, także w tej branży nie ma równości płacowej. Niektóre agencje podają, że stawki dla kobiet są średnio 15 do 20% niższe niż mężczyzn. Nie jest to zresztą problem wyłącznie naszego kraju. Scarlett Johansson, najlepiej zarabiająca aktorka w 2018 roku otrzymała kwotę 40,5 miliona dolarów, gdy George Clooney zyskał w tym samym roku sumie 239 milionów dolarów. 

Biorąc pod uwagę tzw. szklany sufit, nic dziwnego, że poza deskami teatru i wielkimi produkcjami aktorzy starają się brać udział w serialach i reklamach. Sama pensja teatralna nie wystarczy bowiem na pokrycie bieżących wydatków rodziny. 

Czy można zostać aktorem bez szkoły aktorskiej?

Wspomnieliśmy już na wstępie, że nie wszyscy występujący w telewizji, teatrze czy kinie mają odpowiednie wykształcenie. Część osób postanowiła wybrać drogę na skróty poprzez uczestniczenie w castingach ogłaszanych w Internecie lub działalność w jakimś lokalnym zespole filmowym bądź teatralnym. W tym wypadku na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość i determinację oraz ciężką pracę. 

Ponadto warto być świadomym, jakich cech wymaga się od aktora. Do najczęściej wymieniane przez producentów należą:

  • charyzma,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • przyjemny głos,
  • wytrwałość,
  • umiejętność szybkiego uczenia się i zapamiętywania,
  • przyjemność z podejmowania improwizacji,
  • talent muzyczny bądź taneczny.

Posiadając cały ten zestaw, możemy liczyć na to, że i do nas uśmiechnie się szczęście i zostaniemy dostrzeżeni przez łowców talentów. 

Opublikuj komentarz