Jak zakończyć list motywacyjny?
W niektórych firmach nadal niezwykle pożądane jest dostarczenie listu motywacyjnego. W dokumencie tym powinniśmy zawrzeć m.in. dobrze sformułowane zakończenie. Dlaczego? Jakie zwroty są najlepiej odbierane? Jak zakończyć list motywacyjny? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te istotne pytania!
Jakie znaczenie ma zakończenie listu motywacyjnego?
Jak pokazują badania, aż 56% pracodawców uważa, że samo wysłanie CV za niewystarczające. Podobne zdanie mają HR menadżerzy, spośród których połowa uważa, że list motywacyjny zwiększa szanse na zatrudnienie.
Jednocześnie musimy pamiętać, że zarówno nasze CV, jak i właśnie list motywacyjny powinny być dopracowane w każdym szczególe. Zakończenie tego ostatniego dokumentu nie jest wcale wyjątkiem. Jeśli się do niego nie przyłożymy, możemy zniweczyć wszystkie inne swoje wysiłki.
Jak zakończyć list motywacyjny? Przykłady
Oto przykłady najbardziej trafnych zakończeń listu motywacyjnego:
- Aby szerzej porozmawiać o swoim doświadczeniu i nabytych umiejętnościach, chętnie spotkam się z Państwem osobiście.
Ponieważ naszym celem jest przejście do kolejnego etapu rekrutacji, dobrze jest wyrazić naszą nadzieję na spotkanie. Jest to jasny sygnał dla rekrutera, że oczekujemy na takie zaproszenie.
- Mam 3 pomysły na to, jak zwiększyć sprzedaż w Państwa placówce. Będzie to dla mnie prawdziwą przyjemnością, jeśli uda mi się je przedstawić Państwu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Takie zdanie z pewnością przyciągnie uwagę przyszłego pracodawcy. Propozycja rozwiązania problemów w firmie to inicjatywa dość odważna, ale też świadcząca o pewności siebie i skuteczności w działaniu.
- Jestem niezwykle zainteresowana tym, czy spełniam wymagania na stanowisko testera aplikacji. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania i wątpliwości podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Tego typu zakończenie ma na celu pokazać, że liczymy się zdaniem osoby, która zajmuje się rekrutacją. Możemy też je przestawić w formie bezpośredniego pytania.
- Na swoim poprzednim stanowisku udało mi się rozbudować zespół firmy o kilkunastu pracowników w ciągu roku. Mogę to powtórzyć w Państwa firmie. O sposobach osiągnięcia tego celu chętnie opowiem podczas osobistej rozmowy.
Tych kilka zdań możemy nazwać propozycją konkretnych korzyści dla przyszłego przedsiębiorstwa. Nasze osiągnięcia są szczególnie ważne, jeśli aplikujemy na stanowisko handlowca i HR menedżera, ale też w wielu innych kreatywnych zawodach. Dobrze brzmiąca propozycja rozwoju firmy, być może od razu zapewni nam wymarzoną posadę.
- Aplikuję do Państwa firmy, ponieważ kieruję się w życiu podobnymi wartościami, tj. wzajemnym szacunkiem i życzliwością. Uważam, że mając podobne założenia, możemy zdziałać dużo więcej. Chętnie porozmawiam o tym na rozmowie kwalifikacyjnej.
Dla wielu firm bardzo ważne jest to, żeby nowozatrudniona osoba nie tylko posiadała umiejętności techniczne, ale też zwyczajnie pasowała do reszty zespołu. Ceni się np. wysoką kulturę osobistą lub umiejętność pracy w zespole. Na czym najbardziej zależy naszemu przyszłemu pracodawcy? Sprawdzić to możemy w serwisie Linkedin lub na Facebookowym profilu.
- To byłaby dla mnie wielka przyjemność, gdybym mógł porozmawiać z Państwem osobiście. Podczas spotkania chętnie zaprezentuje swoje umiejętności i wiedzę, które moim zdaniem będą przydatne w Państwa firmie.
Tak entuzjastyczne zakończenie podkreśli nie tylko nasze zainteresowanie ofertą, ale może być też sygnałem dla rekrutera, że jesteśmy zaangażowani we wszystkie pełnione przez nas obowiązki. Jeżeli uda nam się udowodnić, że praca jest naszą pasją, z pewnością też zyskamy w jego oczach.
- Od ponad pół roku bacznie obserwuje działania marketingowe w Państwa firmie i nie ukrywam, że wzbudzają one mój podziw. Uważam jednocześnie, że moje własne umiejętności, wiedza i doświadczenie mogą przyczynić się do dalszego rozwoju tego działu.
Zakończenie napisane w tym stylu przypadnie do gustu pracodawcom, którzy szukają pracowników z czymś więcej niż podstawową wiedzą o firmie. Staną się oni bowiem szybciej przydatni, a koszt ich zatrudnienia zwróci się w krótszym czasie.
Zobacz również: Co warto wiedzieć o wolnym zawodzie? | Zarobki aktora – poznaj je!
O czym jeszcze nie można zapomnieć w liście motywacyjnym?
Pamiętajmy jeszcze o kilku wskazówkach przydatnych w komponowaniu skutecznego listu motywacyjnego. Po pierwsze, wybierzmy profesjonalny szablon, najlepiej w takim samym stylu co nasze CV. A po drugie, użyjmy odpowiednich słów. Inaczej powinien brzmieć list do firmy, która ceni sobie formalne relacje, a inny do zespołu młodych ludzi stawiających przede wszystkim na luz.
Opublikuj komentarz