Jak napisać CV, gdy szukasz pierwszej pracy?

Jak napisać CV, gdy szukasz pierwszej pracy?

23 września, 2022 0 przez Serwis Pracy AdWork

Szukanie pierwszej pracy może być nie lada wyzwaniem. Chcąc jak najlepiej wypaść w oczach przyszłego pracodawcy, musimy stworzyć CV, które zachęci go do kontaktu z nami. Jak to zrobić?

Od czego zacząć pisanie CV bez doświadczenia zawodowego?

Dobrze napisane, profesjonalne CV powinno zawierać podsumowanie zawodowe. Jeśli jednak szukasz pierwszej pracy, to jak powinieneś wypełnić to pole? Możesz uczynić z niego jedną z ważniejszych pozycji w dokumencie!

Warto umieścić w sekcji O mnie swoje największe osiągnięcia związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Może to być właściwie każde zajęcie, z którego jesteś dumny, np. zwycięstwo w konkursie lub inicjatywa podjęta w trakcie trwania nauki. 

Istotne znaczenie będą również miały jasno określone cele zawodowe. Zastanów się więc, dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku i w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać, a następnie opisz to w kilku zdaniach. Znajdź argumenty, które przekonają rekrutera, że jesteś osobą, której akurat potrzebują. 

Takie podsumowanie warto napisać na sam koniec tworzenia CV i dostosowywać pod konkretną branżę.

Jakie umiejętności warto podkreślić?

Ponieważ aplikując na pierwszą w życiu posadę nie masz jeszcze doświadczeń zawodowych, musisz bazować na zdobytych do tej pory umiejętnościach. 

Pierwszą kategorią może być twoje wykształcenie. Podaj nazwę uczelni, kierunek i specjalizację. Uczniowie techników powinni napisać, jakie profil ma ich szkoła, a absolwenci liceum mogą zaznaczyć po prostu wykształcenie średnie.

Nie zapomnij też o kursach, które mogą ci ułatwić odnalezienie się w nowej pracy. Chodzi nie tylko o szkoły językowe, ale też kierunkowe, tj. kurs pierwszej pomocy, kurs fotografii czy obsługi programów biurowych. Widząc taką informację w CV, pracodawca chętniej powierzy ci nawet proste zajęcia z tym związane. 

Wśród samych umiejętności, staraj się nie wymieniać wyłącznie kompetencji miękkich, choć oczywiście one również mają znaczenie dla przyszłego szefa. Postaraj się w tym miejscu umieścić to, czego już się nauczyłeś. Nawet prowadzenie konta na Allegro, obsługa prostych programów komputerowych czy prawo jazdy to twoje atuty, którymi warto się pochwalić!

jak napisac cv bez doswiadczenia

Co zamiast stażu pracy wpisać w CV?

W większości gotowych wzorów CV znajduje się rubryka groźnie brzmiąca Doświadczenie zawodowe. Co z nią zrobić? Zostawić nieuzupełnioną czy jednak coś można do niej wpisać?

Okazuje się, że tu również masz niezłe pole do popisu. Wpisać mógłbyś tutaj wszelkie praktyki zawodowe, zarówno te odbyte w szkole średniej, jak i na studiach. Do twojej ścieżki zawodowej zaliczają się także wszelkie staże i formy wolontariatu. Przypomnij sobie wszystkie, nawet te nie związane z wymarzoną branżą. 

Twoje doświadczenie w tej dziedzinie daje jasne przekaz, że potrafisz pracować w zespole, radzisz sobie ze stresem i nie boisz się pracy. To wcale nie jest takie oczywiste wśród ubiegających się o pierwszą pracę kandydatów. 

Jeśli zajęcie, które wykonywałeś, ma nawet niewielki związek z tym, co chciałbyś robić w przyszłej firmie, koniecznie to podkreśl. Możesz także zaproponować przekazanie referencji od dawnego przełożonego

Przeczytaj również: Mobbing w pracy – czym jest i gdzie zgłosić? | Praca w Bełchatowie – czy tylko w elektrowni?

Jak wyróżnić się spośród konkurencji?

Na koniec warto popracować nad szczegółami, które w ogólnym rozrachunku mogą przeważyć na twoją korzyść podczas przeglądania ofert wszystkich konkurentów. Co zatem powinno wyróżnić nasze CV. gdy szukamy pierwszej pracy?

Na początek przestroga – nie kombinuj za dużo z czcionką czy konstrukcją samego dokumentu. Powinien być on przejrzysty i łatwy do zweryfikowania przez rekrutera. Na oryginalność możemy się pokusić w innych kwestiach. 

Może mieć to miejsce, szczególnie w rubryce Zainteresowania. Masz tutaj co najmniej dwie możliwości: wyłuszczyć hobby, które ma jakiś związek z twoim przyszłym stanowiskiem pracy lub napisać o innych swoich oryginalnych zainteresowaniach

Bądź przy tym szczery. Będzie to świetny punkt wyjścia do rozmowy na pierwszym spotkaniu. Nawet jeśli twoje hobby nie ma żadnego związku z branżą, podczas opowiadania o nim możesz zwyczajnie zyskać sobie sympatię i przedstawić się w korzystnym świetle. 

Pamiętając o wszystkich wymienionych w tym artykule radach, znacząco zwiększysz swoje szanse na znalezienie pierwszej posady!