Ładowanie

Jak szybko nauczyć się języka obcego? 5 sposobów!

skuteczna nauka jezykow obcych

Jak szybko nauczyć się języka obcego? 5 sposobów!

Jeśli chcesz w szybki sposób opanować język obcy, zapomnij o metodach, których naucza się w szkołach publicznych. Przeważnie nie pozwalają one na swobodną komunikację w danym języku. Sprawdź, jakie są naprawdę skuteczne sposoby na naukę!

Stwórz przyjazne nauce otoczenie

Metoda, od której chcielibyśmy zacząć nasz artykuł, polega na przystosowaniu swojego otoczenia tak, aby ułatwiało nam naukę. O co może konkretnie chodzić? 

Zacznij od zmiany menu w swoim komputerze i telefonie na język, którego chcesz się nauczyć. Nawet nie zauważysz jak szybko i intuicyjnie będziesz umiał wychwycić znaczenie słów, które do tej pory z niczym ci się nie kojarzyły. 

Jeśli masz taką możliwość, możesz również opisać za pomocą karteczek samoprzylepnych przedmioty i czynności, które kojarzą się z danym miejscem w twoim domu i tam też je umieścić. Na przykład w kuchni, zmień nazwy przypraw, produktów i sprzętów, a obok nich umieść typowe czynności tj. „mieszanie” czy „gotowanie” z prostym piktogramem. Takie dostosowanie otoczenia wymaga nieco zachodu, ale umiejętność swobodnego wypowiadania się o codziennych zajęciach da ci sporą satysfakcję!

Połącz przyjemne z pożytecznym 

Kolejny sposób na łatwą naukę języka obcego jest połączony w pewnym sensie z poprzednim, zawiera jednak elementy rozrywki. Pomyśl o swoim ulubionym zajęciu – lubisz słuchać muzyki, radia, podcastów, oglądać seriale i filmy, a może czytać książki? Od dziś rób to w języku, którego chcesz się nauczyć!

Na początek, żeby się łatwo nie zniechęcić, możesz używać aplikacji, które umożliwiają szybkie tłumaczenie tekstu. Możesz też skorzystać z dwujęzycznych napisów. Nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie zapamiętałeś, twój mózg odbył już pewien trening i np. osłuchał się z akcentem i najpopularniejszymi zwrotami. 

Z czasem uda ci się zmienić napisy na oryginalne lub całkowicie je wyeliminować, przynajmniej w przypadku filmów i seriali. Jeśli jednak zdecydowałeś się na słuchanie podcastów, czy radia, staraj się co jakiś czas sprawdzać znaczenie słów, które często się powtarzają, a których znaczenia nie jesteś pewien. 

sposob-na-nauke-jezyka

Powtarzaj 

Właściwie jedyną możliwością, by coś przeszło z pamięci tymczasowej do trwałej, jest powtarzanie materiału. Co zrobić, by było to nie tylko skuteczne, ale też ciekawe?

Możesz oczywiście postawić na tradycyjne zestawy sprzedawane przez wydawnictwa naukowe. Jednak najprawdopodobniej przyjemniejsze dla ciebie będzie korzystanie ze sprawdzonych aplikacji, które zostały stworzone tak, by dać nam pewien rodzaj nagrody za każdy poprawnie powtórzony etap. Nawet zwykły sygnał dźwiękowy i wibracje sprawiają, że nauka przestaje być żmudną pracą, a zaczyna stawać się formą rozrywki.

Mamy tu do wyboru metodę aktywnego przywoływania i powtórek w interwałach. Obie są skuteczne i łatwo je dostosować do stopnia naszego zaawansowania.

Przeczytaj również: Posiłki regeneracyjne – kiedy się należą? | Jak napisać CV do pierwszej pracy?

Rozmawiaj!

Aktywna konwersacja w języku obcym wymaga pokonania pewnej bariery w naszej głowie. Warto zapamiętać, że im dłużej będziemy zwlekać z praktycznym wykorzystaniem naszej wiedzy, tym trudniej będzie nam to zrobić.

Jak więc wykorzystać ten sposób na szybszą naukę języka? Po pierwsze nawiąż kontakt z osobami, które tym językiem posługują się na co dzień. W większych miastach grupy takie spotykają się np. w obcojęzycznych księgarniach, bibliotekach czy kawiarniach, które organizują dla nich specjalne imprezy. 

Jeśli ta opcja nie jest dostępna w miejscu, w którym mieszkasz, wypróbuj takie aplikacje jak iTalki, HelloTalk, WeSpeke czy HiNative. Uważa się, że już nawet jedna godzina w tygodniu intensywnej rozmowy, przynosi świetne rezultaty!

Po drugie, mów sam do siebie. Wydziel chociaż 5 minut każdego dnia, w ciągu których postarasz się opowiedzieć na głos swój dzień lub opisać otoczenie. Nabierzesz w ten sposób pewności siebie i biegłości językowej. 

Unikaj pułapek

Przy nauce języka obcego, możemy nieświadomie popełnić kilka błędów, które nam ją utrudnią. Na przykład, osłuchując się z językiem wyłącznie przy pomocy piosenek, ryzykujemy, że będziemy znać dużo przenośni, a mało form użytkowych.

Niezbyt dobrym pomysłem jest też uczenie się tylko pojedynczych słówek. Szczególnie jest to mylące w przypadku tych, które mają wiele znaczeń. Najlepiej więc poznawać całe zwroty i wyrażenia razem z kontekstem, w którym używa się ich w codziennych sytuacjach. 
Warto również rozplanować naukę na kilkanaście minut codziennie, a nie jednorazową długą sesję. W przeciwnym wypadku szybko stracimy motywację i efektywność. Ucząc się nowego języka każdego dnia, zyskamy większą pewność, że zwyczaj ten zostanie z nami na dłużej, podobnie zresztą jak nabyte umiejętności.

Opublikuj komentarz