Ładowanie

Magazynier – wymagania, zarobki, obowiązki

magazynier zarobki wymagania obowiazki

Magazynier – wymagania, zarobki, obowiązki

W Polsce brakuje rąk do pracy na magazynie, dlatego wykwalifikowani magazynierzy są nieustannie poszukiwani. Sprawdźmy, z czym wiąże się ten zawód oraz jak kształtują się zarobki pracowników. Praca magazyniera pod lupą!

Praca magazyniera – wymagania

Jeśli jesteśmy w trakcie szukania pracy i zastanawiamy się nad pracą magazyniera, możemy właściwie z miejsca składać CV na dostępne oferty. Prawda jest bowiem taka, że w tym zawodzie nie trzeba spełniać bardzo wyśrubowanych wymagań czy posiadać duże doświadczenie. A co jest potrzebne?

Ponieważ zajęcie to polega na przekładaniu ciężkich paczek i ogólnie zwiększonym ruchu, powinniśmy cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Przydadzą się silne nogi oraz zdrowy kręgosłup. Kto nie ma z tym problemu, może spokojnie zaczynać pracę na magazynie i to bez względu na płeć czy wiek. Kobiety nie powinny się obawiać, że dźwiganie ciężarów będzie dla nich zbyt obciążające, ponieważ przepisy BHP dokładnie regulują, ile mogą podnosić, a mądry kierownik na pewno nie będzie egzekwował pracy ponad siły. 

W niektórych firmach mile widziane, choć nie obowiązkowe jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe. Czasami kursy na te pojazdy urządzane są w Urzędach Pracy lub przez prywatne firmy szkoleniowe, ale zdarza się, że funduje je swoim pracownikom sam pracodawca. Udokumentowane umiejętności w tej dziedzinie pozwolą nam szybciej znaleźć zatrudnienie i otrzymać za nie wyższą wypłatę. 

Od magazynierów wymaga się także, by potrafili obsługiwać komputer czy terminal, byli dokładni, odpowiedzialni i potrafili pracować w grupie

Magazynier – obowiązki na stanowisku

Przejdźmy do tego, na czym właściwie polega praca magazyniera. Przyjrzeliśmy się bliżej wymaganiom, jakie stawiają pracodawcy w ofertach publikowanych na GoWork.pl. Możemy tu wypunktować najczęściej wymieniane obowiązki, tj.:

  • przyjmowanie paczek w porządku zgodnym z dokumentacją dostawy,
  • przyjmowanie towarów do wysyłki,
  • rozprowadzenie paczek na magazynie i odpowiednie zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem,
  • wystawianie faktur,
  • liczenie towarów i sprawdzanie terminów przydatności,
  • inwentaryzacje,
  • uczestnictwo w procesie reklamacji,
  • utrzymywanie porządku na magazynie,
  • przestrzeganie przepisów BHP,
  • obsługa wózka widłowego i innych urządzeń. 

To, co tak naprawdę będziemy robić w pracy, zależy jednak od profilu działalności firmy, w której się zatrudnimy. Być może obowiązków będziemy mieć mniej lub dojdą nam zupełnie inne. Osoby lubiące porządek i dobrą organizację nie będą pewnie miały problemu z wykonywaniem powierzonych zadań.

Przeczytaj również: Analiza SWOT osoby | Praca w Bełchatowie – czy tylko elektrownia? | Mobbing w pracy

Jakie są zarobki magazyniera?

Na początku naszej kariery zawodowej jako magazynier, nie możemy liczyć na wysokie zarobki, bowiem plasują się one mniej więcej na poziomie płacy minimalnej. Jednak jeśli razu zdobędziemy uprawnienia na wózek widłowy, pensja na pewno nam wzrośnie. Poza tym liczyć możemy na podwyżki związane z upływem naszego stażu pracy i nabywaniem doświadczenia. Magazynierzy najczęściej dostają też premie w okresie zwiększonego ruchu np. świąt Wielkanocy czy bożego narodzenia. 

Jeśli zależy nam na wyższym wynagrodzeniu, szukajmy dużej firmy w pobliżu większego miasta. Właśnie ze względu na lokalizację, stopień rozwoju przedsiębiorstwa oraz własne doświadczenie i kwalifikacje zarobki magazyniera mogą osiągać nawet do 6320 złotych brutto miesięcznie

Gdzie szukać pracy jako magazynier?

Powstaje kolejne pytanie, gdzie można znaleźć najlepsze oferty pracy w zawodzie magazyniera? 

Osoby początkujące mogą oczywiście szukać dla siebie czegoś w ogłoszeniach zamieszczonych na portalach internetowych lub w Urzędach Pracy, które to miejsca zwykle mają dostępne wakaty dla magazynierów. Możemy też, jak pisaliśmy powyżej, celować w konkretne firmy, o których wiemy, że lepiej wynagradzają swoich pracowników.
Dla niektórych całkiem dobrym wyborem będzie praca na magazynie za granicą. Ciekawe i dobrze płatne zajęcie możemy znaleźć między innymi w Holandii lub w Niemczech. Żeby wyjazd taki był dla nas bezpieczny, warto byśmy skorzystali z usług agencji zatrudnienia. Pośrednicy pokażą nam najciekawsze ogłoszenia i spróbują znaleźć takie, które najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo i legalność pracy. Agencje pomagają również załatwić wszelkie formalności związane z przeniesieniem do innego kraju. Decydując się na pracę magazyniera za granicą, podejmujemy się większego wyzwania, ale możemy też liczyć na wyższe wynagrodzenie, niż miałoby to miejsce w Polsce.

Opublikuj komentarz