Praca w Bełchatowie – czy tylko w kopalni lub elektrowni?
Bełchatowskie krajobrazy zdominowała kopalnia i elektrownia i to właśnie z tymi spółkami kojarzymy miejscowy rynek pracy. Tymczasem po cichu rozwijają się inne duże i małe firmy. Powstaje pytanie: jakie ciekawe stanowiska czekają na poszukujących pracy?
Poszukiwani specjaliści z różnych dziedzin!
Żeby móc obiektywnie ocenić miejscowy rynek pracy, musimy posiłkować się informacjami pochodzącymi z różnych źródeł. Na początek przyjrzyjmy się, jakie oferty pracy w Bełchatowie zamieścił jeden ze znanych portali. Co z nich wynika?
Jednym z widocznych trendów jest medycyna online. Stąd właśnie sporo ogłoszeń dotyczących stanowisk w branży medycznej.tj. lekarz internista czy pielęgniarka. Kolejną kategorią są partnerzy franczyzowi, mający zarządzać punktami usług kurierskich oraz chętni do założenia szkoły językowej przy współpracy z już istniejącymi dużymi markami.
Sporo wakatów ma do zaoferowania także Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, poszukująca m.in. referentów, inspektorów weterynaryjnych, starszych księgowych i inspektorów nadzoru budowlanego.
Osoby, które mają w którymś z tych kierunków wykształcenie i doświadczenie z łatwością znajdą pracę w Bełchatowie.
Mikroprzedsiębiorstwa w Bełchatowie
Jak wynika ze sprawozdania za 2020 rok, badającego lokalne rynki pracy w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim aż 95,6% wszystkich zarejestrowanych podmiotów stanowiły mikroprzedsiębiorstwa. Określenie to odnosi się do firm, które nie zatrudniają więcej niż 9 pracowników.
O czym świadczą te dane? Mówią nam one wiele o mieszkańcach Bełchatowa, którzy coraz częściej „biorą sprawy w swoje ręce” i otwierają własne biznesy. Sprzyja temu Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o., który umożliwia na preferencyjnych warunkach podejmowanie działalności gospodarczej. Celem BKPPT było i jest przełamanie monokulturowego charakteru przemysłu. Każdy, kto ma dobry pomysł na biznes, może te dogodne warunki wykorzystać.
Przeczytaj też: Ekwiwalent za urlop – co to jest i komu się należy? | 10 sposobów na podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Inne większe przedsiębiorstwa
Przy okazji analizy rynku pracy w Bełchatowie nie sposób nie wspomnieć o dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających ogromną liczbę pracowników z całego powiatu. Na pierwszym miejscu są oczywiście wspomniane już spółki Górnictwa i Energetyki, ale warto wymienić inne znaczące podmioty. Należą do nich:
- Betrans Sp. z o.o. świadcząca usługi transportowe w PGE,
- Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie,
- Ramb Sp. z o.o. zajmujący się m.in. wykonawstwem, montażem i remontem konstrukcji stalowych,
- Bestgum Polska Sp. z o.o., producent wyrobów gumowych,
- Sempertrans Bełchatów Sp. z o.o., czyli kolejne przedsiębiorstwo działające w branży gumowej,
- Colep Polska Sp. z o.o. produkujący kosmetyki, dezodoranty i chemię dla gospodarstw domowych,
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego J S M J Mielczarek Sp. j.,
- Elbest Sp. z o.o., zarządzający obiektami hotelowymi i gastronomicznymi.
- Bakalland S.A, przedsiębiorstwo, którego nie trzeba przedstawiać zwłaszcza miłośnikom bakali, ciast i deserów.
Zawody deficytowe w powiecie bełchatowskim
Podsumowując krótko powyższe informacje, mamy już pewność, że oferty pracy w Bełchatowie są dosyć zróżnicowane i nie można narzekać na ich ilość. Znajdą tu zatrudnienie specjaliści i pracownicy produkcji. Także możliwości założenia własnego biznesu nie są nadmiernie ograniczane. Warto jednak poruszyć jeszcze jedną kategorię stanowisk nazywanych deficytowymi.
Jak się szacuje, wakaty w najbliższych latach będą czekać m.in. na betoniarzy i zbrojarzy, kucharzy, lakierników, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, kierowców autobusów i samochodów ciężarowych. Ponadto łatwo znajdą zatrudnienie ślusarze, spawacze, robotnicy budowlani, stolarze, pielęgniarki i położne oraz sekretarki i asystenci. Sytuacja w tej dziedzinie nie odbiega więc mocno od reszty kraju. Dla tych, którzy niekoniecznie chcą pracować na kopalni, w energetyce czy w przedsiębiorstwach z nimi związanych czekają zupełnie inne możliwości.
Warto jednak zauważyć pewien fakt. Większość wymienionych zawodów oraz stanowisk skierowana jest raczej dla mężczyzn. Dlatego największy odsetek bezrobotnych notuje się wśród kobiet. Inną zagrożoną brakiem pracy grupą są osoby z niepełnym wykształceniem. Pozostawia to pole do popisu urzędnikom, którzy mogliby w tej kwestii coś zmienić.
1 comment