10 sposobów na podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

10 sposobów na podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna zwykle wiąże się z dużym stresem. Może on jeszcze wzrosnąć, kiedy osoba rekrutująca zada tzw. podchwytliwe pytanie. Żeby odpowiedzieć z sensem oraz wyjść z twarzą z niekomfortowej sytuacji, warto poznać najczęściej pojawiające się zagadnienia i dobrze przemyśleć swoje odpowiedzi. 

1. Wstęp do rozmowy, czyli „czego się Pan/Pani napije?”

Brzmi bardzo niegroźnie, prawda? Jednak pytanie to ma pewien cel – rekrutujący chce sprawdzić poziom naszego zdenerwowania. Lepiej więc nie odpowiadać zbyt szybko i przecząco. Daj sobie czas. Wybierz coś, na co naprawdę masz ochotę, ale bez niepotrzebnego wymyślania. Podziękuj i pamiętaj, że nie musisz wypić całego napoju. Możesz za to wykorzystać chwilę przerwy na uzupełnienie płynów, żeby przemyśleć odpowiedź na kolejne pytania. 

2. „Opowiedz coś o sobie”

Czyli temat, którego nie znosi większość osób. Na szczęście łatwo się do niego przygotować. Wybierz kilka najważniejszych informacji ze swojego życia zawodowego lub nauki, które mogą przydać się przyszłemu pracodawcy. Przedstaw je w korzystnym świetle. O swoim życiu prywatnym lepiej w tym momencie nie wspominać. 

3. „Dlaczego zrezygnowałeś/aś z poprzedniej pracy lub czemu chcesz ją zmienić?”

To jedno z trudniejszych pytań, które bardzo często pojawia się podczas spotkania rekrutacyjnego. Jak na nie właściwie odpowiedzieć? Najlepszą opcją jest zapewnienie, że chciał(a)byś się rozwijać, przełamać rutynę, zmienić rodzaj obowiązków lub poszerzyć swoje doświadczenie i wiedzę w danej kategorii. Unikaj narzekania na byłego szefa czy współpracowników. 

4. „Co wiesz o naszej firmie? Dlaczego chcesz tu pracować?”

To zagadnienie to właściwie pewniak na każdej rozmowie. Może nam sprawić trudność tylko wtedy, kiedy w ogóle nie przygotujemy się do rozmowy. Dlatego jeden lub dwa dni przed spotkaniem zrób dokładny research i poszukaj informacji o firmie na jej oficjalnej stronie oraz na innych portalach. Jeśli masz swoje konto na Linkedinie, wykorzystaj to. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy ci na stanowisku, na które aplikowałeś/aplikowałaś. 

podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

5. „Wymień trzy swoje największe wady, opisz największą porażkę”

O ile o mocnych stronach łatwo nam mówić, wskazywanie swoich słabości wydaje się balansowaniem na cienkiej linie. Do niedawna wiele poradników zachęcało do mówienia o słabościach, które przez pracodawcę mogą być odbierane jako zalety, np. o perfekcjonizmie. Jednak dziś rekruterzy nie dają się już na to nabrać. Postaw więc na szczerość, powiedz krótko o faktycznych niedostatkach czy porażkach. Na końcu wyjaśnij, jak próbujesz z nimi walczyć. Gdybyś w tym momencie się zaciął i nie umiał odpowiedzieć na pytanie, dla rekrutera jest to znak, że być może źle znosisz krytykę i nie wiesz, nad czym powinieneś pracować. 

6. „Jak dotąd układały się twoje relacje ze współpracownikami i przełożonym?”

Dawne zatargi i nierozwiązane sprawy to temat, którego lepiej nie wyciągać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nawet jeśli faktycznie miały one miejsce. Celem tego pytania jest sprawdzenie, jak sobie radzisz w konfliktach i czy twoja postawa wpłynie dobrze na atmosferę w firmie. Postaraj się więc przypomnieć sobie ostatnie nieporozumienie, które udało ci się rozwiązać z pozytywnym wynikiem

Przeczytaj również: Skuteczny list motywacyjny – jak go napisać? | Analiza SWOT, czyli najlepsza droga do poznania swoich mocnych stron

7. „Jaką masz super moc? Jakim duchowym zwierzęciem jesteś?”

Właściwie każde niezwiązane z branżą i oderwane od rzeczywistości pytanie możemy wstawić w miejsce powyższego. Może nas ono nieco wytrącić z równowagi i wprawić w zakłopotanie. Sprawę ułatwi świadomość, że nie ma w tym momencie prawidłowej odpowiedzi. Przyszły pracodawca chce jedynie sprawdzić naszą kreatywność i refleks. Im bardziej absurdalne pytanie, tym bardziej fantazyjna może być twoja odpowiedź. Spróbuj się uśmiechnąć i dać się ponieść wyobraźni

8. „Ile chciałabyś zarabiać?”

W tym momencie rozmowy musisz unikać skrajności. Podanie zbyt niskiej stawki może zasugerować, że nie cenisz swoich umiejętności. Z kolei zbyt wysoka stawka skłoni pracodawcę do negocjacji. W niektórych ogłoszeniach o pracę jasno przedstawia się widełki płacowe, co ułatwia sprawę kandydatom. Jeśli jednak żadne kwoty nie zostały podane, warto poszukać w Internecie, ile zarabiają osoby pracujące w okolicy na podobnym stanowisku.

9. „Dlaczego mamy zatrudnić właśnie ciebie?”

Tutaj warto wrócić do podstaw dobrej autoprezentacji. Opowiedz o swoich najważniejszych umiejętnościach (mogą być też miękkie, takie jak dobra komunikacja czy odporność na stres) i dotychczasowych osiągnięciach. Możesz nawet pokusić się o nadmienienie, co zmieniłbyś w firmie, w której chcesz pracować. Taki wkład i zaangażowanie zwykle jest bardzo pozytywnie odbierane przez pracodawców. 

10. Czy masz jakieś pytania?

Pytania od kandydata pozostawia się na koniec rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy jest on już dosyć zmęczony. To jednak nie czas na pośpieszne pożegnanie. O co możesz zapytać? Na przykład o potencjalną ścieżkę kariery i możliwość rozwoju. Na miejscu będzie również pytanie o benefity, takie jak opieka medyczna czy kursy i szkolenia wewnętrzne.

Opublikuj komentarz

You May Have Missed