Gdzie się zarabia najwięcej? Ranking polskich miast

polskie miasta z najwyzsza pensja

Gdzie się zarabia najwięcej? Ranking polskich miast

Dostępne nam najświeższe i kompletne dane zostały przedstawione przez GUS w 2018 roku. Żeby jednak uzyskać pełen obraz dzisiejszej sytuacji, możemy się posiłkować raportem z miesięcznym średnim wynagrodzeniem. Co wynika z tych informacji? Gdzie się zarabia najwięcej w Polsce? Spróbujmy się tego dowiedzieć!

Czołówka rankingu – w których miastach zarabia się najwięcej?

Wspomniane wyżej dane przekazane przez Główny Urząd Statystyczny w 2018 roku obejmowały firmy, które w tamtym czasie zatrudniały na umowę o pracę co najmniej 9 pracowników. Zaskoczeniem okazało się kilka miejscowości, które trafiły na górę rankingu.

Mowa tu między innymi o Jastrzębiu-Zdroju położonym w województwie śląskim. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło tu 8 121 złotych. Skąd ten wynik? Największy wpływ miała zapewne pensja pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która ma swoją siedzibę w tym mieście i skupia kilka lokalnych kopalni węgla kamiennego. 

Dopiero na drugim miejscu uplasowała się Warszawa ze średnią pensją wynoszącą 6 433 zł. Trzecie miejsce, czyli kolejna niespodzianka, to Jaworzno, które osiągnęło średnie wynagrodzenie w kwocie 5 848 złotych.

Jednak napływ ludzi do miast wiąże się nie tylko wysokością pensji. Wiele osób przy wyborze miejsca zamieszkania kieruje się również poziomem szkół, rozwojem infrastruktury i dostępnością mieszkań. Z tego względu, najpopularniejszym kierunkiem wciąż są miasta wojewódzkie. Jak sytuacja wygląda tutaj? Zgodnie z najświeższymi danymi zarobki przedstawiają się następująco:

 1. Niekwestionowany od lat lider, czyli Warszawa,
 2. Wrocław (5600 zł brutto),
 3. Kraków (5500 zł brutto),
 4. Gdańsk (5100 zł brutto),
 5. Katowice oraz Poznań (5000 zł brutto).

Natomiast jeśli chodzi o mniejsze miejscowości mogące pochwalić się najwyższą roczną medianą dochodów, wysoko znajdują się:

 • Podkowa Leśna,
 • Bogatynia, 
 • Piaseczno,
 • Ożarów Mazowiecki,
 • Łomianki,
 • Brwinów,
 • Zbąszynek, 
 • Siechnice,
 • Lubin. 
polskie miasta z najwyzsza pensja

Podział ze względu na województwa

Dla niektórych interesujące jest także porównanie poszczególnych województw. Choć nie przedstawia to pełnego obrazu sytuacji, daje pewne pojęcie, na jakim obszarze najłatwiej dostać dobrze płatną pracę. Według danych GUS w pierwszym kwartale 2020 roku średnie płace były najwyższe w województwie pomorskim, dolnośląskim i małopolskim. Statystyczny pracownik dostawał tu ok. 4370 zł netto. Dobrze sytuacja wyglądała również w śląskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Najgorzej w rankingu wypadło województwo lubuskie z wynikiem 5385 złotych brutto. 

Zawody przynoszące najwyższy dochód

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że wielkość dochodów zależy od stanowiska, które zajmujemy. Inaczej zarabiają osoby zatrudnione w sieci fast food, a inaczej branża kierownicza w dużych przedsiębiorstwach. Jakie zatem zawody były najlepiej opłacane w ostatnich latach?

 1. Pierwsze miejsce nie jest zaskoczeniem i przypada stanowisku key account manager (średnio 9800 zł brutto). Osoba pełniąca tę funkcję w korporacji odpowiedzialna jest za utrzymywanie pozytywnych stosunków z partnerami, pozyskiwanie nowych kontaktów i negocjowanie korzystnych warunków umów. Od key account managera wymaga się więc nie tylko znajomości branży, ale też mocno rozwiniętych zdolności interpersonalnych. 
 2. Specjaliści IT. Najlepiej opłacani są ci, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo danych. Oni mogą liczyć średnio na 8200 zł brutto miesięcznie. 
 3. Brand manager (8000 zł brutto). Ubiegać się o to stanowisko mogą osoby, które ukończyły studia wyższe w kierunku marketingu lub zarządzania. Ich rolą w firmie jest promocja produktu oraz szeroko pojęte działania marketingowe.

Przeczytaj również: Pierwszy dzień w pracy – jak go przetrwać? | Wirtualna asystentka – kim jest i czym się zajmuje?

Niechlubna końcówka, czyli miejsca w Polsce, gdzie zarabia się najmniej

Na koniec w naszym zestawieniu warto wspomnieć o miejscach, gdzie najciężej jest się utrzymać. Według danych GUS z 2018 roku najtrudniej o zatrudnienie na korzystnych warunkach jest w:

 1. Cedyni w zachodniopomorskim (1452 zł netto),
 2. Łęknicy w lubuskim (1453 zł netto),
 3. Dzierzgoniu w pomorskim (1473 zł netto),
 4. Krynicy Morskiej (1478 zł netto),
 5. Przedborzu w łódzkim (1490 zł netto),
 6. Radoszycach w świętokrzyskim (1499 zł netto),
 7. Prusicach w dolnośląskim (1520 zł netto),
 8. Łebie (1527 zł netto),
 9. Kalwarii Zebrzydowskiej w małopolskim (1534 netto),
 10. Działoszycach w świętokrzyskim (1544 zł netto). 

Jak widać, nawet miejscowości atrakcyjne turystycznie, takie jak Łeba i Krynica Morska nie są w stanie zapewnić miejsc pracy z odpowiednim wynagrodzeniem. Jeżeli więc jesteśmy na etapie planowania swojej kariery zawodowej, warto rozważyć przeprowadzkę w miejsce, gdzie nie tylko nie zabraknie stanowisk, ale też sama pensja pozwoli nam zaspokoić potrzeby swoje i swojej rodziny.

Opublikuj komentarz

You May Have Missed