Ładowanie

Pierwszy dzień w pracy – jak się przygotować, by go przetrwać?

pierwszy dzien w pracy

Pierwszy dzień w pracy – jak się przygotować, by go przetrwać?

Stres przed pierwszym dniem w pracy jest rzeczą absolutnie naturalną. Chcemy jak najlepiej wypaść, a jednocześnie dobrze poznać nowe środowisko i swoje zadania. Co zrobić, by ten dzień zakończyć z poczuciem satysfakcji?

Przybycie na czas

Noc przed pierwszym dniem w pracy może być nieprzespana, bo nasze myśli zwykle krążą wokół tego, co przyniesie kolejny dzień. Nawet jeśli uda nam się zasnąć, poranek może okazać się wyjątkowo nerwowy. Żeby uniknąć dodatkowego stresu związanego ze spóźnieniem w nowe miejsce pracy, warto przygotować się dzień wcześniej (ubrania, buty, drugie śniadanie) oraz ustalić optymalną trasę dojazdu. Dobrze jest też wziąć kilkunastominutową poprawkę na nieprzewidziane wydarzenia, takie jak korki czy opóźnienia w komunikacji miejskiej. 

Odpowiedni ubiór

Część firm już w trakcie procesu rekrutacji informuje kandydatów o przyjętym dress codzie. Podpisując umowę, zgadzamy się na te warunki i nie pozostaje nam nic innego, jak zaopatrzyć swoją garderobę w brakujące elementy odzieży. 

Jednak coraz więcej biur decyduje się na brak jednolitego wzorca i pozwala na dowolność w tej dziedzinie. Ale pierwszy dzień pracy rządzi się swoimi prawami i dla bezpieczeństwa powinniśmy przygotować dla siebie tzw. neutralny zestaw. Co to oznacza?

Dla mężczyzn będą to na przykład materiałowe spodnie (chinosy) i koszula we wzory. Kobiety mają do wyboru jeszcze eleganckie spódnice lub sukienki. Co do obuwia, warto przyjąć zasadę, aby pasowało ono do całości i nie wyglądało na sportowe. W takiej stylizacji będziemy czuć się pewniejsi siebie, a jednocześnie niezbyt skrępowani, co pozwoli nam skupić się na innych istotnych sprawach.

Przeczytaj też: Minimalna temperatura w miejscu pracy | Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku – czy będzie podwyżka?

Nawiązywanie kontaktów

Pierwszy dzień w pracy to przede wszystkim okazja do poznania współpracowników. Jeśli to stosowne, warto byśmy sami wyszli z inicjatywą i zapytali ich, czym się zajmują i za co są odpowiedzialni. Być może już w pierwszych kilku minutach rozmowy uda się znaleźć coś, co nas łączy, np. zainteresowania lub podobna sytuacja rodzinna. To dobry start dla trwalszej relacji.

Jednak chcąc zrobić jak najlepsze wrażenie na innych, nie możemy się w tym zatracić. Najlepiej od razu postawić na szczerość (połączoną z taktem) i naturalność. Ubarwianie rzeczywistości na dłuższą metę przynosi więcej szkód niż korzyści, a desperackie próby nawiązania przyjaźni z każdym, mogą tylko odstraszyć od nas innych. 

Na początek więc warto zapamiętać imiona osób, z którymi będziemy blisko współpracować. Po kilku dniach być może uda nam się je odszukać w mediach społecznościowych, co ułatwi nam ewentualną komunikację poza godzinami pracy. 

Przyswajanie nowych informacji

Największy stres może w nas wywoływać mnogość nowych informacji, które powinniśmy sobie przyswoić w dość krótkim czasie. Również na to możemy się przygotować, żeby uniknąć pytania o jedną rzecz kilka razy. 

Specjaliści radzą, by na pierwszy dzień w pracy zabrać ze sobą notatnik i zapisywać wszystko, co wyda nam się w danej chwili najważniejsze. W razie pojawienia się wątpliwości najlepiej zapytać o to od razu osobę, która nas wprowadza. Pokażemy tym, że podchodzimy do nowych zadań odpowiedzialnie i z zaangażowaniem. 

W większości firm pracownicy przeprowadzający taki onboarding przesyłają na mejla podsumowanie informacji, z którymi mamy się zapoznać. Jeśli jednak tego nie zrobią, możemy sami o to poprosić. Pozwoli nam to lepiej się zorganizować już w pierwszych dniach na nowym stanowisku. 

Inne ważne wskazówki na pierwszy dzień pracy

Wiemy już, jak się przygotować do pracy, jak ubrać, jak nawiązać pierwsze kontakty i w jaki sposób najefektywniej poznać swoje przyszłe obowiązki. Teraz przejdźmy do szczegółów, które mogą sprawić, że zostaniemy jeszcze lepiej odebrani przez nowe otoczenie.

Po pierwsze, wyłączmy swój telefon lub przestawmy go na tryb samolotowy, żeby nikt ani nic nie utrudniało nam skupienia podczas tych pierwszych, ważnych dni. Nawyk sprawdzania powiadomień może być też źle odebrany przez osoby nas szkolące.

Po drugie, nawet jeśli ktoś nie przypadł nam do gustu, postarajmy się go nie skreślać od razu, nawet w myślach. Otwartość na inne osobowości lub drobne dziwactwa to cecha, która ułatwia pracę w zespole, zwłaszcza na dłuższą metę. 
Po trzecie, podziękujmy osobom, które wsparły nas tego dnia i życzliwie pożegnajmy się ze wszystkimi. Taka postawa bardzo ułatwi nam kolejne dni w nowej pracy.

Opublikuj komentarz