Ile kosztuje patent i jak go uzyskać?
Rzecznicy patentowi często są pytani o sposób i koszty uzyskania patent. W tym artykule postaramy się przybliżyć, od czego mogą one zależeć i jak wygląda zgłoszenie wynalazku. Zapraszamy do lektury!
Ile kosztuje patent?
Koszty uzyskania patentu w naszym kraju wynoszą średnio od 10 tysięcy do 40 tysięcy złotych. Skąd taka duża rozbieżność? Różnice wynikają z dziedziny techniki, stopnia złożoności rozwiązania oraz strategii zgłoszeniowej. Na przykład droższe są opisy z kategorii elektroniki, biotechnologii i chemii. Niestety, wpływ na to, ile kosztuje uzyskanie patentu, ma także agresywna strategia zgłoszeniowa.
Podchodząc do tego zagadnienia bardziej szczegółowo, na koszty uzyskania patentu w Polsce składają się:
- Koszty badania zdolności patentowej, przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia wynalazku (od 8 do 20 tysięcy złotych),
- Koszty prowadzenia postępowania patentowego przed Urzędem Patentowym RP (od 2 do 20 tysięcy złotych).
Co można opatentować?
Wróćmy jednak do tego, czym właściwie jest patent. Według definicji to prawo do korzystania z wynalazku przez określony czas w sposób zarobkowy, przyznawane przez kompetentny organ. Innymi słowy, jeżeli wpadniemy na doskonały pomysł, który wcześniej nie został jeszcze przedstawiony światu, a może ułatwić innym życie, mamy szansę go zastrzec i na nim zarabiać.
Patent można uzyskać na wynalazki, a więc oryginalne rozwiązania techniczne bądź organizacyjne o charakterze użytkowym. Powinny one spełniać następujące kryteria:
- być nowe,
- posiadać poziom wynalazczy i nadawać się do przemysłowego stosowania,
- nie mogą zostać przedstawione wcześniej na konferencji lub opisane w branżowym czasopiśmie.
Warto dodać, że nie można opatentować odkryć naukowych, metod matematycznych, sposobu przedstawiania informacji, planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej i gier oraz sposobów leczenia i diagnostyki.
Patent międzynarodowy
Pisząc o patentach, nie możemy pominąć kwestii patentu europejskiego, na którego koszty składają się:
- koszt badania zdolności patentowej, przygotowania dokumentacji i zgłoszenie wynalazku (od 15 do 25 tysięcy złotych),
- koszty postępowania prowadzone przez Europejski Urząd Patentowy (od 20 do 45 tysięcy złotych).
Patent europejski w odróżnieniu od patentów krajowych daje możliwość uzyskania ochrony w wybranych krajach przynależących do Konwencji o patencie europejskim oraz krajów zrzeszonych. Europejskie zgłoszenie patentowe powinno być dokonane w jednym z trzech języków urzędowych (angielskim, niemieckim lub francuskim).
W 1971 roku w wyniku Porozumienia Strasburskiego powstała Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa. MKP rozwijała się przez lata jako narzędzie informacji opartej na nośniku papierowym. Obecnie, elektroniczne środowisko występowania MKP pozwala na wyszukiwanie tekstu opisującego i wskazującego symbol klasyfikacji z pomocą ustalonych kryteriów.
Przeczytaj też: Czy warto iść na studia? | Jak zostać aktorem? Ile zarabia aktor?
Jak zgłosić patent?
Bez względu na to, na co ostatecznie się zdecydujemy – czy na zgłoszenie do urzędu patentowego RP, czy na europejskie konto urzędu patentowego, musimy w swoim wniosku zawrzeć:
- opis,
- zastrzeżenia patentowe,
- rysunki,
- skrót opisu,
- podanie o udzielenie patentu.
Dokumenty można przesłać w formie papierowej lub elektronicznej. Zgłoszenie patentowe, którego będziemy dokonywać w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP), podlega obowiązkowej opłacie urzędowej (zgłaszający uiszcza opłaty na konto Urzędu Patentowego RP jako urzędu przyjmującego). Zgłoszenie wynalazku niesie za sobą także wiele kosztów dodatkowych, takich jak opłata za utrzymanie zgłoszenia czy opłata za wyznaczenie jednego lub więcej państw członkowskich, w których patent ma być walidowany.
Możliwe jest jednak przeprowadzenie postępowań tak, by największe wydatki ponieść po weryfikacji rynkowej opłacalności całej strategii patentowej i potwierdzeniu szans na uzyskanie ochrony.
Opublikuj komentarz