Ładowanie

Czy warto iść do szkoły policealnej? Plusy i minusy!

szkoła policealna

Czy warto iść do szkoły policealnej? Plusy i minusy!

W ostatnich latach wzrosła popularność nauki w szkołach policealnych. Powodów tego zjawiska jest wiele, jednak jedną z największych korzyści jest bezpłatna edukacja. Zastanawiasz się, czy szkoła policealna to propozycja dla Ciebie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Szkoła policealna – jak wygląda nauka?

Warto iść do szkoły policealnej, choćby dlatego, że nauka w takich placówkach odbywa się najczęściej w kilku trybach do wyboru. Są to z reguły:

 • tryb dzienny – zajęcia odbywają się w dni powszednie, minimum 3 dni w tygodniu, od godzin porannych do popołudniowych;
 • tryb zaoczny – zajęcia odbywają się w soboty i niedziele;
 • tryb weekendowy – zajęcia odbywają od piątkowego wieczoru do niedzieli;
 • tryb wieczorowy – zajęcia odbywają się w dni powszednie, minimum 3 dni w tygodniu, w godzinach popołudniowych.

Dzięki temu można dopasować harmonogram zajęć do swoich potrzeb i bez problemu łączyć naukę z pracą lub innymi obowiązkami. Co więcej, edukacja w szkole policealnej trwa stosunkowo krótko. W zależności od placówki i konkretnego kierunku mogą to być dwa, trzy, cztery lub pięć semestrów. Oznacza to, że na rynek pracy można wkroczyć już po roku lub maksymalnie dwóch latach i kilku miesiącach.    

Szkoły policealne – kierunki

Szkoły policealne oferują bardzo dużo różnych kierunków z wielu dziedzin, na przykład medycyny, kosmetologii, IT czy administracji. Wszystkie są przyszłościowe i gwarantują swoim absolwentom dobrze płatne zawody po szkole policealnej. Spójrzmy na kilka przykładów kierunków w Szkołach Policealnych GoWork:

 • technik masażysta,
 • technik usług kosmetycznych,
 • opiekun medyczny,
 • florysta,
 • asystentka stomatologiczna,
 • higienistka stomatologiczna.

Na najpopularniejszych kierunkach w większości szkół policealnych nauka jest bezpłatna, a po zakończonej edukacji i zdaniu egzaminu otrzymuje się stosowny certyfikat, który nie tylko potwierdza kwalifikacje absolwenta do wykonywania danego zawodu, ale także umożliwia mu podjęcie pracy w całej Unii Europejskiej. 

Polecamy: Dlaczego warto nagradzać pracowników kartami Sodexo?

Czy istnieje szkoła policealna online?

W czasach pandemii koronawirusa edukacja zdalna była normą w każdym typie szkoły. Dziś jednak wszystko wróciło na stare tory i większość placówek oświatowych prowadzi zajęcia stacjonarnie. Mimo to wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieje szkoła policealna online, a niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie nauki w innym trybie. Czy da się zatem ukończyć szkołę policealną zdalnie? Tak, da się, ale nie we wszystkich placówkach. Wiele oferuje edukację online, jednak są też takie, w których zajęcia są wyłącznie stacjonarnie. Informacje na ten temat zazwyczaj są na stronie internetowej szkoły lub po prostu można zadzwonić do sekretariatu i zapytać. Szkoła policealna online ma bowiem wiele zalet, a swoje istnienie zawdzięcza zmianom w przepisach prawa oświatowego, które dopuszczają możliwość kształcenia metodami i technikami pracy na odległość.

Pozostałe plusy szkół policealnych

Jeśli wybierzesz polecaną i renomowaną szkołę policealną, masz gwarancję nie tylko zdobycia przyszłościowego zawodu, ale także edukację na najwyższym poziomie. Większość szkół policealnych wyróżnia bowiem:

 • nastawienie na praktykę – obok wykładów będziesz miał zajęcia praktyczne w nowoczesnych i profesjonalnie wyposażonych pracowniach, które wyglądają niczym Twoje przyszłe miejsce pracy;
 • doświadczona kadra – nauczyciele w szkołach policealnych to praktycy, którzy mają doświadczenie w danej dziedzinie, ponieważ poza pracą w placówce na co dzień zajmują się dokładnie tym, czego uczą;
 • kameralne grupy – zajęcia w niewielkim gronie to gwarancja indywidualnego podejścia do każdego słuchacza oraz możliwość zadawania pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości.

Co więcej, aby zapisać się do szkoły policealnej nie trzeba mieć matury. Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej, czyli liceum, liceum dla dorosłych lub technikum. Jest to więc szansa dla wszystkich, którzy z różnych względów nie zdali lub nie podeszli do egzaminu dojrzałości, na zdobycie wymarzonego i przyszłościowego zawodu.

Czy szkoła policealna ma jakieś minusy?  

Jedyne, czego nie będziesz mieć po ukończeniu szkoły policealnej, to tytułu – licencjata, inżyniera lub magistra. Jednak warto zadać sobie pytanie, czy jest to dla Ciebie takie istotne? Wykształcenie wyższe ma sens, jeśli idą za nim konkretne umiejętności. Tymczasem istnieje wiele kierunków studiów, po ukończeniu których trzeba się dokształcić, aby znaleźć dobrą pracę. Widać więc, że często dyplom to za mało. Edukacja w szkole policealnej jest nastawiona na praktykę i skonstruowana w taki sposób, żeby po jej zakończeniu absolwent był gotowy do podjęcia zatrudnienia w swoim zawodzie bez konieczności robienia dodatkowych kursów. A przecież szybsze wejście na rynek pracy niesie ze sobą szereg korzyści. Zarabiasz, nie tracisz czasu czasu na kolejne szkolenia i masz więcej wolnych wieczorów. Do tego w toku nauki nie musisz martwić się o potrzebne materiały ani kupować ich z własnych środków – większość szkół policealnych jest doskonale wyposażona i dba o portfele swoich słuchaczy. Tymczasem studia oznaczają wiele pieniędzy wydanych chociażby na ksero i kolejki do biblioteki, w której jest jeden egzemplarz danej książki. Zresztą, nie jest już tak, że tylko magister cieszy się poważaniem. Czasy się zmieniły, a dobry fachowiec jest cenniejszy niż uczony teoretyk. Dlatego na pytanie, czy warto iść do szkoły policealnej, odpowiedź jest tylko jedna – tak!

Opublikuj komentarz