Ładowanie

Studia w USA – przewodnik od A do Z

studia w usa

Studia w USA – przewodnik od A do Z

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych i podjęcie nauki w jednej z amerykańskich uczelni to marzenie niejednej młodej osoby. Ile trwa taka nauka? Jak dużo kosztuje? Czy łatwo dostać stypendium? Na te i inne ciekawe pytania poszukamy odpowiedzi w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto studiować w USA?

Wybierając naukę na jednej z prestiżowych uczelni w Stanach Zjednoczonych, zyskujemy ogrom możliwości rozwoju akademickiego i personalnego. To z kolei otwiera nam wiele furtek do błyskotliwej kariery zawodowej i wartościowych przyjaźni. Ponadto decydując się na naukę w amerykańskich uczelniach:

  • mamy wybór wśród najlepszych uczelni świata,
  • możemy rozwijać swoje umiejętności językowe,
  • zyskujemy dostęp do nowocześnie wyposażonych kampusów studenckich,
  • mamy szansę nauczyć się samodzielności w zupełnie innej kulturze i społeczności oraz nawiązać wartościowe międzynarodowe znajomości,
  • otwiera się przed nami możliwość zwiedzania zakątków świata, które wcześniej znaliśmy jedynie z filmów i zdjęć,
  • zwiększamy swoją szansę na zdobycie pracy w USA.

Zanim jednak osiągniemy sukces, zastanówmy się, jaki kierunek będzie dla nas najlepszym wyborem.

Studia w USA – informacje ogólne

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej mogą pochwalić się ponad 4 tysiącami uniwersytetów. Co ciekawe jednak nie ma narodowo ustalonego program nauczania, który podlegałby kontroli jakości odpowiednich organów akredytujących.

Warto też wiedzieć, że nazwy college, university, institution i school są w USA używane zamiennie. Zwykle jednak college jest mniejszy od uniwersytetu i oferuje kształcenie do poziomu licencjatu. Innym typem szkoły jest community college, mający w ofercie dwuletni associate’s degree.

Szkolnictwo wyższe w USA można podzielić na:

  • studia undergraduate (studia I stopnia), po których uzyskujemy tytuł Associate lub Bachelor,
  • studia graduate (II i III stopnia.

Jaki kierunek studiów w USA wybrać?

Dużą popularnością cieszą się w USA studia prawnicze i medyczne. Do innych popularnych kierunków należą:

  • Zarządzanie biznesem,
  • Inżynieria,
  • Matematyka i Informatyka,
  • Nauki społeczne,
  • Physical and Life Sciences.

Jednak na nasz ostateczny wybór nie powinny wpływać trendy (choć też warto wziąć je pod uwagę), ale raczej własne predyspozycje, pasje i rzetelna analiza rynku pracy.

Ile kosztują studia w USA?

Ceny studiów są zależne od kilku czynników, takich jak typ uczelni (czy jest ona publiczna, czy prywatna), lokalizacja, wybrana przez nas specjalizacja i poziom nauczania (inaczej zapłacimy za studia magisterskie, a inaczej za licencjackie). Możemy jednak przyjąć, że średnie koszty studiów na uczelniach publicznych wynoszą od 10 do 24 tysięcy dolarów, natomiast w prywatnych uczelniach musimy liczyć się z kosztem od 25 do 60 tysięcy dolarów.

Pamiętajmy przy tym, że amerykańskie uczelnie oferują wiele możliwości finansowania, w tym stypendia, dotacje, czy pożyczki.

Jak dostać stypendium na studia w USA?

W USA szkolnictwo wyższe przewiduje przyznawanie stypendium pochodzące z różnych źródeł. Wśród nich warto wymienić stypendia:

  • od uczelni: są one oferowane studentom na podstawie ich wyników akademickich, zaangażowania społecznego i jeszcze innych kryteriów;
  • od rządu federalnego: są to stypendia federalne takie jak Pell Grant czy Federal Supplemental Educational Opportunity Grant, które są przeznaczone dla studentów o niskich dochodach;
  • od fundacji i stowarzyszeń: przyznawane głównie określonym grupom, np. studentom pochodzenia rdzennego, imigrantom czy studentom LGBT;
  • od pracodawców;
  • od własnych krajów, które chcą umożliwić swoim obywatelom studiowanie za granicą.

Należy w tym miejscu dodać, że konkurencja o dane stypendium może być bardzo silna, a kryteria są zróżnicowane w zależności od źródła finansowania.

Polecamy: Czy warto studiować za granicą?

Studia w USA za darmo

A co jeśli wiemy, że nawet standardowe kwoty czesnego będą dla nas za wysokie? Na części najlepszych uniwersytetów jest możliwość darmowego studiowania dzięki need-blind-admission.

Uniwersytet musi z jednej strony zmaksymalizować krótkoterminowe wpływy budżetowe, a z drugiej budować przyszłe źródła przychodu. Prawdopodobnie właśnie dlatego narodziła się idea stypendiów need blind.

Główną jej zasadą jest to, że dopiero po przyjęciu danego kandydata ustala się opłatę na najwyższym możliwym dla niego poziomie. Stąd też opłaty ponoszone przez różnych studentów mogą się od siebie bardzo różnić. Jak pokazuje praktyka, standardowe stawki czesnego płaci nawet mniej niż połowa studentów, a reszta otrzymuje częściowe lub całkowite stypendium na czas nauki.

Need-blind-admission obowiązuje na Harvardzie, Yale, Princeton, Amherst College, Curtis Institute of Music, Minerva Schools at KGI.

Czy faktycznie jest to korzystne dla studentów międzynarodowych, w tym tych z Polski? Oczywiście! Młoda osoba pochodząca z dość zamożnej (w naszej ocenie) rodziny może liczyć na znaczne stypendium.

Koszty utrzymania

Rozważając wyjazd do Stanów, musimy wziąć pod uwagę także koszty zakwaterowania i życia codziennego. Niektóre uczelnie sporządzają szacunkowe wyliczenia, które ułatwią nam orientację w tym temacie.

Zgodnie w niedawnymi wyliczeniami takie roczne utrzymanie wynosi średnio:

  • 10-12 000 $ za zakwaterowanie w kampusie,
  • 7-8 000 $ za wyżywienie,
  • 3 500-4 000 $ za materiały naukowe i wydatki osobiste.

Ile trwają studia w USA?

To, ile czasu spędzimy na studiach w Stanach Zjednoczonych, zależy od naszych ambicji i umiejętności. Możemy aplikować na 2-letni Community College (Associate), 4-letni College (Bachelor), studia magisterskie (Master) lub doktoranckie (PhD).

College

Na Collegu odbywają się studia licencjackie (Bachelor) trwające przeważnie 4 lata. Ich ukończenie uprawnia do nauki na poziomie magisterskim lub doktoranckim, a w niektórych wypadkach także na PhD (łączna nauka trwa wtedy 5-6 lat).

Dla kogo będzie to dobrym wyborem? Przede wszystkim dla tych studentów, którzy chcą kontynuować naukę po studiach licencjackich i którym zależy na tytule uznawanym w różnych krajach świata. Może być to też świetna opcja dla tych mniej zdecydowanych, ponieważ na pierwszym roku nie trzeba jeszcze deklarować konkretnego kierunku. Większość studentów zapisuje się wtedy na zajęcia dopasowane do swoich zainteresowań, jednak od wszystkich wymaga się spełnienia wymagań zawartych w podstawie programowej.

Możemy zdecydować się także na tzw. majors (główny kierunek) i minors (uzupełniający). Kwalifikacje w ten sposób zdobyte zdecydowanie zwiększą nasze szanse na rynku pracy.

Community College, Junior College

Obie instytucje mają w ofercie najczęściej dwuletnie programy i przypominają nasze szkoły pomaturalne. Absolwenci tych szkół mogą kontynuować edukację bądź od razu podjąć zatrudnienie. Wyboru konkretnego kierunku należy dokonać wcześniej, bo już w pierwszym semestrze.

Do zalet tego typu collegu należy szybkie nabycie kwalifikacji i wejście na rynek pracy, ale są też wady – absolwenci nie mogą kontynuować nauki na poziomie magisterskim.

Jak przebiega rekrutacja na studia w USA?

Młodzi ludzie mieszkający w Polsce i marzący o studiach za oceanem powinni już na początku liceum rozważyć, na jakie uczelnie chcą aplikować i jakie w związku z tym muszą spełnić wymagania. Rekrutacja w Stanach zaczyna się bowiem dużo szybciej niż w naszym kraju i wymaga gruntownych przygotowań.

Common Application

Przejdźmy teraz do szczegółów. Aplikacja na studia w USA jest składana przez system Common Application. Platforma ta umożliwia przesłanie dokumentów do wybranych uczelni bez konieczności powielania tej czynności do poszczególnych szkół. Do systemu warto zarejestrować się już na początku września klasy maturalnej i po kolei uzupełniać swój profil. Ostateczny termin składania podań mija zwykle pod koniec grudnia.

Jakich dokumentów wymaga się podczas rekrutacji?

Dokumenty potrzebne na studia w USA to głównie:

  • ogólne informacje o kandydacie,
  • wykaz przedmiotów i ocen z poprzednich lat szkoły i spis najważniejszych osiągnięć (taki dokument wydawany jest w sekretariacie),
  • lista wartościowych zajęć dodatkowych,
  • wyniki egzaminów językowych: TOEFL lub IELTS,
  • wyniki egzaminów z wiedzy ogólnej: SAT i SAT II, ACT bądź GRE,
  • esej aplikacyjny,
  • co najmniej dwie rekomendacje od nauczycieli szkolnych, pozaszkolnych lub opiekunów wolontariatu,
  • świadectwo ukończenia liceum i wyniki matury,
  • dowód wpłaty za każdą aplikację.

Rozwińmy sobie niektóre z tych pojęć.

Proces rekrutacji: wymagania i egzaminy wstępne

Żeby w ogóle myśleć o aplikacji na studia, musimy podejść do dodatkowych egzaminów sprawdzających naszą wiedzę i znajomość języka angielskiego. Jednym z takich ważnych testów jest egzamin TOEFL (Test of English as a Foreign Language), który sprawdza nie tylko znajomość języka, ale też zdolność posługiwania się nim pod presją czasu i w sytuacjach zbliżonych do realiów akademickich.

Natomiast testy SAT sprawdzają takie podstawowe umiejętności jak czytanie, posługiwanie się językiem i rozwiązywania zadań matematyczno-logicznych. Ci, którzy chcą aplikować na studia II stopnia, są zobowiązani do zdania egzaminu GRE obejmującego wiedzę ogólną.

Wszystkie te egzaminy możemy zdawać w Polsce w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Uzyskanie wizy studenckiej

Jeśli nasze starania osiągną odpowiedni efekt i uda nam się dostać na studia w USA, następnym krokiem będzie złożenie wniosku o wizę studencką. Od uczelni otrzymamy formularz I-20, co zobowiąże nas do przygotowania dokumentów potwierdzających naszą tożsamość.

Następnie powinniśmy przedstawić informacje o środkach finansowych na pokrycie czesnego i utrzymanie się w USA. Na tym etapie musimy także dostarczyć certyfikat językowy. Pamiętajmy, że rozpatrzenie wniosku na wizy studenckie jest płatne (160 $).

Kolejnym krokiem jest spotkanie w konsulacie USA, które możemy odbyć przez stronę internetową. Należy na nie zabrać aktualny paszport, zdjęcie o rozmiarach 5 x 5 cm i wydruk potwierdzający złożenie formularza DS-160. Na wszelki wypadek zabierzmy też certyfikat językowy i poświadczenie dostania się na wybraną uczelnię.

Po uzyskaniu wizy możemy już przygotowywać się do naszego pierwszego lotu za ocean!

Opublikuj komentarz