Ładowanie

Czy warto iść na studia za granicą? Jaki kraj wybrać?

studia za granica

Czy warto iść na studia za granicą? Jaki kraj wybrać?

Studia to czas wyjątkowy w życiu każdej młodej osoby. Niektórzy wykorzystują go na poszerzanie zainteresowań i nawiązywanie przyjaźni, inni mają ściśle sprecyzowany plan, a nauka ma być jednym z przystanków, które zaprowadzą ich do celu: wymarzonej pracy. W obu przypadkach nie musimy zatrzymywać się na tym, co proponują uczelnie w Polsce. Zastanówmy się zatem: czy warto zdecydować się na studia za granicą? Jaki kraj wybrać?

Dlaczego warto rozważyć studia za granicą?

Studia zagraniczne są pod wieloma względami atrakcyjne dla polskich studentów. Dlaczego? Po pierwsze dyplom ukończenia studiów zagranicznych wydaje się mieć większą wartość od polskiego, ponieważ pokazuje przyszłemu pracodawcy, że jesteśmy w stanie wyjść ze strefy komfortu i dostosować się do nowych kultur i środowisk.

Po drugie studia za granicą dają wyjątkową możliwość nawiązania kontaktów międzynarodowych, a te mogą mieć znaczenie w późniejszej pracy zawodowej lub nawet ułatwią jej znalezienie.

Po trzecie nauka na zagranicznych uczelniach ułatwia poznanie języka obcego i znacznie zwiększa pewność siebie w tym obszarze. Taki wyjazd pomoże też studentom docenić inne kultury, nauczyć się pokonywać codzienne wyzwania i lepiej zrozumieć świat. Po przyjeździe do kraju będą bardziej tolerancyjni i wyrozumiali wobec innych i niewykluczone, że będą potrafili spojrzeć na wiele problemów z szerszej perspektywy. Takie kompetencje z pewnością docenią przyszli pracodawcy.

Kolejnym atutem studiów zagranicznych jest duża ilość zajęć praktycznych. W porównaniu do polskich uczelni, w prestiżowych ośrodkach zarówno w Europie, jak i poza nią duży nacisk stawiany jest na praktyczną stronę edukacji i nabywanie umiejętności, które faktycznie przydadzą się w pracy zawodowej.

A co zrobić, jeśli wyjazd za granicę wydaje nam się przerażający? Coraz więcej osób, które nie chcą wyjeżdżać z dala od domu, wybiera pewien kompromis. Przez pierwsze lata edukacji pozostają w Polsce, ale kontynuować naukę na studiach magisterskich chcą już poza granicami kraju. To dobre wyjście dla tych, którzy muszą nieco okrzepnąć, zanim dokonają w swoim życiu poważnych zmian.

Studia za granicą: wyzwania

Znamy już najważniejsze zalety nauki w innym kraju, teraz przeanalizujmy sobie, jakie mogą być wady studiowania za granicą.

Koszty utrzymania i koszty studiów

Trzeba otwarcie sobie powiedzieć, że studia na polskich uczelniach są zdecydowanie przyjemniejsze dla naszych portfeli. Każdy kierunek i kraj ma oczywiście inne koszty, ale na potrzeby tego artykułu możemy wziąć za przykład czesne w Anglii i inne opłaty w tym kraju.

Otóż za rok nauki na Oksfordzie zapłacimy jakieś 32 480 funtów, koszty życia możemy oszacować w tym czasie na 11 000 funtów. Za trzyletnie studia zapłacimy więc około 700 000 złotych! Czy ta inwestycja ma szansę się spłacić? Pewien ekonomista wyliczył, że kończąc Oksford i znajdując pracę w Polsce, zwrot kosztów otrzymamy w około 12 lat. Wypada więc to nieco lepiej, niż inwestycja w mieszkanie na wynajem, ale nadal jest trudną do zdobycia dla wielu z nas kwotą. 

Polecamy: Świadczenie pielęgnacyjne a lata pracy

Bariera kulturowa i językowa

Tutaj również musimy być szczerzy – polskie szkoły nie uczą posługiwać się językiem obcym w stopniu, który można by uznać za komunikatywny. Decyzja, by wybrać się na zagraniczne uczelnie, musi być więc poparta przekonaniem o doskonałej znajomości języka obcego. Wszystkie wykłady są przecież wygłaszane w języku obcym.

Nawet jeśli już dobrze opanujemy czytanie, pisanie i rozmowę w danym języku, najprawdopodobniej i tak nie będziemy rozumieć wszystkich żartów czy aluzji. Na co dzień bowiem ludzie nawiązują do sytuacji politycznej, historii danego miejsca czy popkultury. Może być to więc frustrujące, że obywatele danego kraju nigdy nie uznają nas za „swoich”.

Tęsknota za rodziną i przyjaciółmi

Poznawanie nowych ludzi może być ekscytujące, ale w pewnym momencie możemy też poczuć się tym zmęczeni. Może się także okazać, że nowe znajomości nigdy nie zastąpią nam więzi tworzonych przez lata w rodzinnym kraju. Trzeba więc się pogodzić z faktem, że nowe przyjaźnie nie będą tak głębokie, jak poprzednie lub po prostu będą działać na zupełnie innych zasadach. Dla jednych jest to możliwość do rozpoczęcia wszystkiego na nowo, a dla innych będzie problemem potęgującym uczucie samotności.

Trudy administracyjne

Wyzwaniem przy przeprowadzce do innego kraju są również liczne formalności. Niekiedy musimy znaleźć dokumenty sprzed wielu lat, szukać poręczyciela do wynajmu mieszkania lub podpisywać umowę z niezrozumiałymi dla nas dopiskami. Jest jednak spora szansa, że Polacy, którzy mieszkają już na miejscu dłużej, doradzą nam, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Studia w Europie

Mimo wszystko wielu z nas uzna, że zalet studiów zagranicznych jest zdecydowanie więcej niż wad. Jeśli jednak nie chcemy rzucać się na głęboką wodę, najbezpieczniejszym miejscem na podjęcie studiów za granicą będzie Europa. 

Wymieniając sobie zalety studiowania na starym kontynencie, powinniśmy też pamiętać o przywilejach dostępnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także w Wielkiej Brytanii. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Charakterystyczne cechy studiów w Europie

Musimy wiedzieć, że:

  • Wiele krajów Europejskich jest drogich, ale możemy znaleźć też zaskakująco tanie. Część z nich ma bogatą ofertę stypendialną dla swoich studentów;
  • Europejczycy korzystają z braku czesnego lub niskich stawek za programy szkolnictwa wyższego. Nie jest to jednak dostępne dla studentów spoza naszego kontynentu, którzy nie mogą liczyć na takie zniżki;
  • Europa uchodzi za miejsce narodzin niektórych najważniejszych języków na świecie i oferuje swoim studentom naukę w wielu z nich. Możemy się natknąć również na możliwość studiowania w programie dwujęzycznym;
  • Jeśli chcemy studiować w którymś z europejskich krajów dłużej niż 90 dni, powinniśmy złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt. Czasami jest to wymagane jeszcze przed przyjazdem w dane miejsce.

Niemcy

Jednym z najpopularniejszych kierunków edukacyjnych są Niemcy, co przekłada się na dużą międzynarodową społeczność na uniwersytetach. Skąd takie zainteresowanie?

W większości wypadków uniwersytety w Niemczech nie pobierają czesnego, a jeśli są jakieś opłaty związane z nauką, to są one stosunkowo niskie. Również studia magisterskie, choć płatne, nie są tak drogie, jak nauka w innych krajach.

Poza tym koszty utrzymania pozostają na rozsądnym poziomie – również polscy studenci nie powinni mieć problemu z wynajęciem mieszkania czy pokryciem innych codziennych wydatków. Mogą za to skorzystać z różnych nagród i przeznaczyć czas studiów na zwiedzanie, ponieważ wstęp do różnych instytucji jest niemalże darmowy.

Włochy

Również we Włoszech możemy poczuć prawdziwą międzynarodową atmosferę wśród studentów. Chętnie obierają oni ten kierunek także z uwagi na kilka wiodących uniwersytetów prywatnych i publicznych. Jednym z nich jest Uniwersytet Boloński, który może pochwalić się największą liczbą studentów Erasmusa. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że Włochy są jednym z najtańszych europejskich krajów. Oferują także szeroki zakres kierunków studiów, z których wiele nauczanych jest w języku angielskim.

Grecja

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że Grecję uważa się za kolebkę filozofii i miejsce narodzin zachodniej cywilizacji. Pobyt i nauka w tym miejscu jest więc szczytem marzeń dla wielu polskich studentów. Obywatele Unii Europejskiej lub Europejskiego Okręgu Gospodarczego mogą liczyć na bezpłatny program studiów licencjackich. Również niski koszty życia zachęcają do kontynuowania nauki w tym miejscu.

Szwecja

Kraje skandynawskie mogą zaoferować coś, czego nie zapewnią nam polskie uczelnie – nacisk na innowacje, otwartość i niezależne myślenie. W Szwecji szczególną wagę przykłada się do progresywnej i kreatywnej edukacji. Poza tym studenci, którzy wybrali ten kraj, cenią sobie skandynawski styl życia pozwalający na równowagę między pracą i życiem zawodowym.

Francja

Kolejnym bogatym pod względem kulturowym, architektonicznym oraz rozrywkowym miejscem jest Francja. Jednocześnie, jako jeden z najstarszych i najbogatszych w historii krajów, Francja słynie z wyszukanej kuchni, mody i sztuki.

Średnia wysokość czesnego za rok akademicki wynosi 1 000 USD. Wiele uniwersytetów oferuje swym studentom także pakiety zakwaterowania w przystępnych cenach.

Belgia

Któż z nas nie chciałby studiować w Brukseli? Okazuje się, że jest to dostępne dla znacznej ilości polskich studentów. Średnie czesne wynosi 1000 USD za rok, koszty życia są niskie, a jakość usług bardzo wysoka. Poza tym Bruksela jako siedziba Parlamentu Europejskiego ma świetne połączenia z resztą Europy.

Jeśli rozważasz studia za granicą, zorientuj się, który kraj będzie dla Ciebie najlepszym wyborem

Ameryka Południowa

Mieszkańcy Ameryki Południowej są znani z ciepłej natury i zachęcającej kultury. Niektóre kraje mają też specjalną ofertę dla studentów zagranicznych. Dowiedzmy się więcej o niektórych z nich!

Argentyna

Argentyna jest uważana za jeden z najbezpieczniejszy krajów w regionie. Jest to też dobre miejsce dla studentów hiszpańskojęzycznych, którzy nie chcą wydać na swoją edukację fortuny. Publiczne uniwersytety są bezpłatne, a koszty utrzymania w Argentynie uchodzą za stosunkowo niskie.

Ponadto studenci mogą wybierać spośród bardzo różnorodnych kierunków, które oferują naukę na wysokim poziomie.

Urugwaj

Urugwaj czasami nazywany jest „Szwajcarią Ameryki Południowej”. Kraj zajmuje pierwsze miejsce w Ameryce Łacińskiej pod względem pokoju, demokracji, braku korupcji oraz liberalnego społeczeństwa. Koszty życia w tym miejscu są o ponad 28% niższe niż w Wielkiej Brytanii, a edukacja publiczna nie pobiera wysokich opłat.

Meksyk

Do Meksyku przyjeżdżają studenci, którzy cenią sobie wysoki poziom szkolnictwa (jest on zbliżony do tego europejskiego). Chwalą sobie oni także piaszczyste plaże i przyjaznych, otwartych ludzi. Wszystko to możemy mieć bez konieczności zaciągania kredytu studenckiego!

Afryka

W Afryce w ostatnich latach zachodzi wiele zmian. W wielu krajach rośnie w siłę klasa średnia, znajdują się tu również niektóre globalne miasta, jak Kapsztad, Johannesburg, Nairobi, Kair czy Lagos.

Senegal

Jednym z najbardziej zaawansowanych krajów pod względem szkolnictwa wyższego jest właśnie Senegal. Poziom tutejszej edukacji jest porównywany do tego, jakim mogą się pochwalić uczelnie europejskie i amerykańskie. Dlatego też dyplomy wydawany w tym kraju są traktowane na równi z dyplomami w wielu innych krajach rozwiniętych.

Cudzoziemcy nie muszą przystępować do żadnych egzaminów wstępnych i mogą tak naprawdę założyć, że zostaną przyjęci jedynie po przedstawieniu wymaganych dokumentów.

Egipt

W Egipcie łączą się wpływy afrykańskie ze śródziemnomorskimi i arabskimi. Ponadto kraj ten może pochwalić się wyjątkową historią, kulturą i standardami. Można więc powiedzieć, że wybierając naukę w jednym z tutejszych uniwersytetów, nie tylko mamy sposobność do poszerzenia swojej wiedzy, ale też do czerpania niematerialnych korzyści z przebywania w tym miejscu. Będziemy też świadkami dynamicznie zmieniającego się społeczeństwa oraz rosnącej w siłę gospodarki kraju.

Studia za granicą – Azja

Studia na tym kontynencie uważa się za solidną inwestycję i dobry start dla naszej przyszłej kariery zawodowej. Obecnie szacuje się, że 60% światowej gospodarki pochodzi właśnie z krajów azjatyckich. Nic dziwnego, że liderzy Banku Światowego zachęcają młode osoby do nauki właśnie tutaj. Wydaje się, że ukończenie jednego z wiodących uniwersytetów w Azji, zapewni studentom dużą przewagę konkurencyjną, szczególnie jeśli uda im się przy okazji rozwinąć swoje umiejętności językowe.

Korea Południowa

Ten niewielki kraj w Azji może pochwalić się jedną z największych gospodarek w regionie oraz świetnie rozwiniętą edukacją. Południowokoreańskie uniwersytety są wręcz uważane za najbardziej prestiżowe na całym kontynencie! Trzy największe uczelnie mają wysokie wskaźniki zatrudnienia na studiach podyplomowych oraz oczywiście doskonałą reputację.

Malezja

Azja to nie tylko wysoki rozwój technologiczny, ale też różnorodność kulturowa. Osoby, które chciałyby ją lepiej poznać, powinny wybrać studia właśnie w Malezji. Przy okazji kraj ten staje się centrum szkolnictwa wyższego, zajmując 25 miejsce na świecie.

Zagranicznych studentów przyciągają fascynujące miasta i niemal bajkowe krajobrazy naturalne. Plusem tego miejsca są również niskie koszty utrzymania i czesnego.

Japonia

Japonia uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych i zarazem najlepszych krajów do studiowania za granicą. Wynika to z pewnością z gościnności i życzliwości Japończyków, ale atutem są też systematycznie wprowadzane innowacje technologiczne.

Należy dodać, że Japonia ma szybkie i wygodne środki transportu w całym kraju, może pochwalić się interesującą kuchnią i jedną z najbardziej dynamicznych kultur świata. Średnie miesięczne koszty utrzymania (razem z czynszem) wynoszą 1102 $, natomiast czesne to wydatek rzędu od 3000 do 7000 $.

Studia w USA

Na koniec zostawiliśmy sobie Stany Zjednoczone. Okazuje się, że co roku aż 1,5 tysiąca studentów wybiera uczelnie właśnie w tym kraju. Przyciąga ich na pewno najwyższy poziom edukacji oraz prestiż, jaki wiąże się ze studiowaniem na tutejszych uniwersytetach.

Aż 40 uczelni z USA znajduje się w TOP 100 uczelni z całego świata. Jedna z nich, Harvard University od ponad 20 lat jest uznawany za najlepszy w skali całego globu! Jednak podjęcie nauki na tych najlepszych uczelniach wiąże się z poniesieniem sporych kosztów, przez co wielu studentów decyduje się na wzięcie kredytu, który spłaca latami.

Opublikuj komentarz